Японське свято Обон: зустріч з пращурами

У середині серпня в Країні висхідного сонця живі зустрічають душі мертвих з танцями і вогнем. І це шалено красиво!

У серпні в Японії проходить одне з найбільш видовищних свят у світі - Обон. Іноді його також називають Обоно-мацурі або просто Бон. Під час Обону Японію відвідує велика кількість туристів: їх вабить яскраве дійство з неймовірними танцями і фольклорною музикою.

Триденний фестиваль Обон присвячений поминанням рідних, що пішли в інший світ. Японці вірять, що душі покійних можуть на кілька днів на рік повертатися в світ живих, щоб нанести візит своїм найближчим родичам. За старих часів, цей період припадав на 13-15 день 7 місяця місячного календаря. Але, після переходу Японії на григоріанське літочислення, офіційна дата Обону була закріплена за датами 13-15 серпня. Популяризації цього переходу сприяла і сама природа. Адже, саме на середину серпня в «країні самураїв» трапляється пік сезону літніх зорепадів. А сяйво падаючих метеоритів у нічному небі в японців з давніх-давен асоціювалося з гостями з потойбічного світу.

Під час Обону мешканці Країни висхідного сонця завішують своє житло, вулиці і кладовища традиційними паперовими ліхтариками тьотін. Вони вірять, що духи по світу зможуть знайти дорогу до потрібного будинку і заглянути в багато прикрашений вівтар з подарунками, який встановлюється спеціально до Обону. Підношення кладуть також і в храмові вівтарі, читають священні книги. Існує й інший різновид ліхтариків - торо, - які спускаються на воду, коли японці проводжають душі в останній день. Це невід'ємна частина ритуалу торо-нагасі.
Турист може купити такий ліхтарик в магазині і зібрати його самостійно. На ліхтарику пишуть імена пращурів, а всередину поміщають запалену свічку. Варто відзначити, що японці, як люди, дуже піклуються про екологію, іноді не спускають коробочки по воді, а прив'язують на мотузочки, щоб було відчуття того, що вогники сплавляються вниз за течією. Охочих взяти участь у торо-нагасі дуже багато, часто збирається величезний натовп, тому бажано приходити до місця спуску торо по спеціальному жолобу в річку заздалегідь.

Найбільш видовищна традиція свята Обон пов'язана з фольклорним мистецтвом Бон-одорі. Згідно з буддійськими переказами, вперше цей ритуальний танець виконав учень Будди, коли зміг позбавити душу матері від страждання в Світі голодних духів. Химерні па Бон-одорі, що виконуються під акомпанемент невеликого оркестру народних інструментів, покликані заспокоїти потойбічних візитерів і нагадати їм про прості радощі земного життя.

Наймасштабнішим проявом цієї традиції став фестиваль Ава-одорі в Токусімі, в якому бере участь близько 12000 танцюристів зі всієї Японії. На триденний період свята багато вулиць і площі в центрі міста стають пішохідними зонами. Танцювальні ходи Ава-одорі охоплюють велику територію поблизу центрального вокзалу Токусіма, а також кілька окремих майданчиків з глядацькими трибунами, куди вхід здійснюється за квитками. Після того, як свято досягне своєї кульмінації, небо над містом освітлюється світлом численних феєрверків, багать і паперових ліхтарів. Саме цей світ допоможе головним гостям Ава-одорі - душам пращурів - знайти зворотню дорогу.

Ще один цікавий фестиваль проходить у Кіото. В останню ніч свята 16 серпня тут проходить Даймондзі Годзан Окурібі. На п'яти пагорбах, що оточують Кіото, загоряється безліч багать, полум'я яких утворює церемоніальні знаки і символи.

Опубліковано 24.07.2019 Фестивалі і свята, Новини 0 143

Залишити коментарLeave a Reply

Ви повинні зареєструватися , щоб опублікувати коментар.